نوسانات نرخ ارز

نوسانات نرخ ارز

نرخ ارز به عنوان یکی از متغیرهای مهم و کلیدی اقتصاد˓ نقش تعیین کننده ای در جهت دهی به تصمیم و رفتار فعالان اقتصادی و چگونگی تخصیص منابع اقتصادی ایفا می کند. از منظر کلان اقتصادی نیز نرخ ارز و تغییرات آن نقش مهمی در شکل دهی به انتظارات تورمی داشته و برقراری ثبات در بازار ارز˓ پیش شرط اساسی برای اطمینان بخشی به فعالان اقتصادی و مهیا سازی شرایط افزایش سرمایه گذاری و رشد اقتصادی به شمار می آید. نوسانات و جهش نرخ ارز یکي از مسائلي است كه از اواسط دهه 1380 به بعد به دلایل مختلف و هر چند سال یکبار، در اقتصاد ایران اتفاق مي افتد. آخرین دوره آن به آذرماه 1395 مربوط مي شود كه طي آن ارزش اسمي ریال در مقابل بسیاری از ارزهای خارجي تضعیف شد و سؤالات و ابهامات زیادی را در بین سیاستگذاران و عوامل اقتصادی ایجاد كرد. در اقتصاد ایران بانک مرکزی به عنوان خریدار انحصاری ارز دولت ( درآمد نفت) نقش بسیار مهمی در تعیین مسیر تحولات نرخ ارز دارد. لذا برای تحولات نرخ ارز می بایست دیدگاه و تصمیمات دولت و در راس آن بانک مرکزی در بازار ارز مورد توجه قرار گیرد.
به همین علت است که رئیس کل بانک مرکزی در پی افزایش اخیر قیمت دلار در بازار ایران منتظر بازگشت از سفر خود به ترکیه نشده و از آنکارا برای بازار ارز پیام ارسال کرده است. سیف در گفت‌و‌گو با «ایرنا» نوسانات فعلی را ناشی از هیجانات سیاسی دانست. تصور او بر این است که بگومگوهای سیاسی نمی‌تواند بازار را در بلندمدت تحت تاثیر قرار دهد و پس از محو شدن اثر کنش‌های سیاسی، بازار راه خود را بازمی‌یابد. سیف معتقد است که مسیر بازار با اظهارنظرهای ترامپ منحرف نخواهد شد. رئیس‌کل بانک مرکزی برای این ادعای خود تجارب نیم دهه اخیر را یادآور شد. به اعتقاد او در ۵ سال گذشته، این تجربه دیده شده که با یک خبر سیاسی، بازار واکنش مقطعی نشان دهد و نوساناتی شکل گیرد اما پس از رفع آثار خبر، بار دیگر بازار به مسیر عادی بازگشته است. یکی از این تجربه‌‌ها پس از توافق موقت ژنو رخ داده بود. تمدید توافق در آذر ۹۳ باعث شد تا دلار نوسانی ۸ درصدی را در عرض یک ماه تجربه کند. اما پس از این دوره یک ماهه، نوسانات کنترل شد و بازار به شرایط طبیعی بازگشت.
سیف روندی غیرعادی در نوسانات ارز در چند روز اخیر مشاهده نکرده است. او عقیده دارد همچون ارزهای مختلف دنیا، ارز در داخل نیز می‌تواند نوسان کند و اتفاق عجیبی در حال وقوع نیست. سیف مصداق سخن خود را ارزهای پرقدرتی دانست که در بازارهای جهانی در حال نوسان هستند. رئیس‌کل بانک مرکزی وظیفه این بانک در اوضاع فعلی را کنترل نوسان عنوان کرد. او گفت: «بانک مرکزی نسبت به نوسان نرخ ارز بی‌تفاوت نیست و وظیفه دارد که از نوسانات هیجانی بازار ارز جلوگیری کند.» در عین حال سیاستگذار بازار پول تاکید کرد که بانک مرکزی به دنبال تغییر روند بازار نیست. سیف در این‌باره توضیح داد: «اگر بانک مرکزی مداخله کند، ممکن است به شکل موقت بشود بازار را کنترل کرد، اما شرایط باز به همان شرایط قبل برمی‌گردد و این امر بازار را از پیش بینی‌پذیر شدن خارج می‌کند.» به گفته کارشناسان، روند کلی بازار قاعدتا به سمت نرخ واقعی ارز حرکت خواهد کرد.